Antygona i kreon jako bohaterowie tragiczni rozprawka

Pobierz

Dokonuje pogrzebu swojego brata - Polinejkesa, żeby nie .Antygona i Kreon jako bohaterowie tragiczni - rozprawkaWolna wola spożytkowana w dobrym kierunku, to wybór takiego działania, które jest zgodne z "ogólnym planem Bożym dla świata".. Antygona to posąg przerastający ludzką miarę, Kreon to zwykły człowiek, pełen słabości i błędów: jego upadek wzrusza bardziej niż tragiczna śmierć Antygony".. "Antygona" jest to utwór napisany przez genialnego starożytnego tragika zwanego Sofoklesem.. Jego winą są duma i pycha, niedostrzeganie praw boskich, skłonność do władzy tyrańskiej.. Antygona chce pogrze­bać brata (zgodnie z nakazami religijnymi), a realizacji tego fundamentalnego, usta­nowionego przez bogów prawa (i spełnienia obowiązku siostry wobec brata) jej odmówiono.. Osią akcji Antygony jest konflikt tragiczny - zderzenie praw boskich i ludzkich.. Antygona i Kreon to postacie tragiczne - ich tragizm polega na tym, że mimo iż we własnym mniemaniu postępowały słusznie i szlachetnie, poniosły dotkliwą klęskę.. Ostatnim aktem wyroków losu będzie śmierć Ismeny, która nie chciała pomóc siostrze w pochówku brata i prawdopodobnie zostanie za potępiona w królestwie zmarłych.. Kto w tej sprawie ma racje?. W tamtych czasach nikt nie liczył się ze zdaniem kobiet.. Zakończyła swój żywot nie mając sobie nic do zarzucenia i pewna, że jej dusza zazna spokoju po śmierci.Antygona i Kreon to postacie tragiczne - ich tragizm polega na tym, że mimo iż we własnym mniemaniu postępowały słusznie i szlachetnie, poniosły dotkliwą klęskę..

Kreon ...• Antygona i Kreon jako bohaterowie tragiczni.

Winą Antygony zaś jej samobójstwo, czym pogwałciła prawa bogów oraz duma, z jaką przeciwstawiała się władcy.. Los Kreona rzeczywiście poruszył mnie bardziej niż Antygony.. Zaloguj się, aby móc korzystać z tej opcjiAntygona jako bohaterka tragiczna.. Zakazowi temu odważyła się sprzeciwić Antygona, siostrzenica króla i siostra zmarłego.Katalog ściąg i wypracowań z zakresu .. W utworze tym, jak i w każdej tragedii antycznej Grecji ścierają się dwie racje; Antygony, która kierowała się racjami uczuć, grzebiąc brata i Kreona, który zakazał pochówku Polinejkesa kierując się racjami dobra .Osią tragedii antycznej jest konflikt tragiczny.. Udowodnię to zebranymi poniżej argumentami.. Zakazuje pogrzebać ciała Polinika, traktuje to jako zdradę, złamanie prawa, które wprowadził.. Kreon czy Antygona?. Pierwszym argumentem potwierdzającym fakt tragicznej bohaterki jest pochowanie brata lub nie, w zależności, co wybierze zostanie i tak ukarana.. Bała się śmierci, jednak odebrała sobie życie, ponieważ nie chciała zginąć z rąk kata.. Bohaterowie bez względu na swoje wybory skazani są na porażkę.. Antygona, wybrała zgodnie ze swoim sumieniem prawo boskie i poniosła za to śmierć.Antygona nie musiała pochować brata, a Kreon postąpił bardzo nie mądrze skazując swoją siostrzenicę na tak okrutny los..

W tamtych czasach nikt nie liczył się ze zdaniem kobiet.Kreon i Antygona to bohaterowie dramatu Sofoklesa.

Z jednej strony są to postacie tragiczne, a z drugiej krótko mówiąc nie rozważne.. Kolejnym argumentem potwierdzającym tragizm Antygony jest to, że była ona kobietą.. Kierując się miłością do brata pogrzebała go, a Kreon skazał ją na śmierć.. Uważam, że władca Teb to postać o .Bohater tragiczny pojawiał się w literaturze od zarania.. Zaloguj się, aby móc korzystać z tej opcjiAntygona była osobą głęboko wierzącą i wyżej stawiała prawo boskie.. • Cechy dramatu antycznego i szekspirowskiego na przykładzie poznanych utworów.. Dla Antygony to najbliższa osoba, której należy się pogrzeb.Katalog ściąg i wypracowań z zakresu .. Ich racje są sprzeczne, dlatego prowadzą do tragicznego konfliktu.. Myślę, że podobny tragizm odczuwają również współcześni ludzie, gdy znienacka dopada ich nieszczęście.Zgadzam się ze Stanisławem Stabryłą, że "Antygona wybrała swój los, Kreon został przez los przygnębiony.. Antygona ponosi śmierć, bo jest obciążona klątwą rodową.. Kolejnym argumentem potwierdzającym tragizm Antygony jest to, że była ona kobietą.. Myślę, że podobny tragizm odczuwają również współcześni ludzie, gdy znienacka dopada ich nieszczęście.Antygona i Kreon to postacie tragiczne - ich tragizm polega na tym, że mimo iż we własnym mniemaniu postępowały słusznie i szlachetnie, poniosły dotkliwą klęskę..

Antygona i Kreon jako bohaterowie tragiczni - rozprawkaAntygona i Kreon to równorzędni bohaterowie, tak samo tragiczni, bo oboje ponoszą klęskę.

Dotyczą one bardzo konkretnej sprawy.. Konflikt ten dotyczy pochówku zwłok Polinika.. Postaram się ten problem rozstrzygnąć w swojej rozprawce.Czy Antygona to bohaterka tragiczna.. Podobnie jak tytuł, który jest po prostu imieniem głównej bohaterki.Kreon chce być postrzegany jako władca twardy, ale sprawiedliwy i praworządny.. Każdy człowiek wierzący wie, że Pan Bóg ustanowił prawa dla dobra człowieka.. Popełniła zbrodnię przeciw woli i rozkazowi króla tebańskiego Kreona i została przez niego skazana .. "Antygona" przedstawia tragiczny konflikt władzy praw boskich i władzy jaką dają prawa ziemskie.. 0 ocen | na tak 0%.Przydatność 65% Antygona i Kreon to postacie tragiczne - rozprawka.. Treści podstawowe: Kategoria tragizmu jako sytuacji wyboru spośród dwu równorzędnych racji.Antygona i Kreon jako bohaterowie tragiczni - rozprawka W tragedii pt. "Antygona" autorstwa Sofoklesa został opisany konflikt dwóch równorzędnych racji: Antygony, która kierując się uczuciami zrobiła wszystko, aby pogrzebać brata, choć ten zdradził ojczyznę i z rozkazu władcy…Antygona i Kreon to bohaterowie tragiczni - skazani na katastrofę.. Uważam, że Antygona jest bohaterką tragiczną.. Patrząc na te rozmyślania widać, że Antygona i Kreon są postaciami tragicznymi.Kreon i Antygona to główne postaci literackie, które występują w antycznej tragedii Sofoklesa pt. "Antygona"..

Oboje bohaterowie trwają przy swoich racjach, nie ulegają przemianie, co również jest jedną z cech tragedii antycznej.

Był główną postacią tragedii antycznych, tragizmem naznaczeni byli bohaterowie, wybitnych dzieł epoki romantyzmu, nosiły pewne cechy tragiczne, postacie z powieści pozytywistycznych, z poezji młodopolskiej, a także są tacy bohaterowie w literaturze współczesnej.Bohaterowie tragedii reprezentują postawy i wartości sprzeczne, przeciwstawne, nie do pogodzenia.. • Porównaj cechy dramatu antycznego, szekspirowskiego i romantycznego.. Żadnemu nie można jednoznacznie przyznać racji - oboje są niezwykle uparci, nieskorzy do ustępstw i całkowicie przekonani o swojej racji.Kreon zostaje sam - jego syn i żona popełniają samobójstwo.. Myślę, że podobny tragizm odczuwają również współcześni ludzie, gdy znienacka dopada ich nieszczęście.Zarówno Antygona jak i Kreon są bohaterami tragicznymi.. Kreon za namową swojego syna i Chóru .Antygona była osobą głęboko wierzącą i wyżej stawiała prawo boskie.. Wydaje mi się jednak, że bardziej tragiczny był los Antygony.. Tytułowa bohaterka kierowała się prawem boskim, a Kreon zasadą, że zdrajcę należy ukarać.. Kierując się miłością do brata pogrzebała go, a Kreon skazał ją na śmierć..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt